ECE-A1HKSR22
Mfr.Part #
ECE-A1HKSR22
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
50V
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
2mA
Diameter :
4mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
1.5mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
0.22µF
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
KS
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can
Surface Mount :
No
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
0.003mA
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.1
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Length :
5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
ECE-A1HKSR22
Panasonic ECE-A1HKSR22
KS 0.22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can