ECE-A1HKG2R2
Mfr.Part #
ECE-A1HKG2R2
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Length :
7mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
Series :
KG
Lead Diameter :
450 µm
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current :
36mA
Polarization :
Polar
Leakage Current :
0.003mA
Impedance :
10Ohm
Radial
Published :
Diameter :
4mm
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
50V
Tan Delta :
0.1
Capacitance :
2.2μF
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Lead Pitch :
1.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
36mA @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Datasheets
ECE-A1HKG2R2
Panasonic ECE-A1HKG2R2
KG 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 36mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 1.5mm Radial, Can