ECE-A1HKA330Q
Mfr.Part #
ECE-A1HKA330Q
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
5mm
Tan Delta :
0.1
Series :
KA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
7mm
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Diameter :
450 µm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
33μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
127.5mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
75mA @ 120Hz
Diameter :
8mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
0.0165mA
Ripple Current :
75mA
Datasheets
ECE-A1HKA330Q
Panasonic ECE-A1HKA330Q
KA 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 75mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can