ECE-A1EN222U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECE-A1EN222U
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Stock
42
In Stock :
42
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.17 %
Published :
2008
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Bi-Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
18mm
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Pitch :
7.5mm
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
3mA
Ripple Current @ Low Frequency :
900mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Bipolar
Voltage :
25V
Lead Diameter :
800 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
1.53A @ 10kHz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
2200µF
Ripple Current :
900mA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Series :
SU
Termination :
Radial
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
35.5mm
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Datasheets
ECE-A1EN222U
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-A1EN222U from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Voltage:25V, ECE-A1EN222U pinout, ECE-A1EN222U datasheet PDF, ECE-A1EN222U amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-A1EN222U ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECE-A1EN222U
SU 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 900mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 7.5mm Radial, Can