ECE-A1EN100UI
Mfr.Part #
ECE-A1EN100UI
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
76.5mA @ 10kHz
Ripple Current :
45mA
Tan Delta :
0.15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
14 Weeks
Polarization :
Bi-Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
0.0105mA
Height :
11mm
Pbfree Code :
yes
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
2.5mm
Diameter :
5mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Series :
SU
Capacitance :
10μF
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
ECE-A1EN100UI
Panasonic ECE-A1EN100UI
SU 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 45mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.5mm Radial, Can