ECE-A1EKG6R8
Mfr.Part #
ECE-A1EKG6R8
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V RADIAL
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Leakage Current :
3μA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
1.4986mm
Impedance :
10Ohm
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
47mA
Dissipation Factor :
0.14 %
Terminal Pitch :
1.5mm
Series :
KG
Capacitance :
6.8μF
Height :
7mm
Ripple Current @ High Frequency :
47mA @ 100kHz
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
Diameter :
4mm
Dielectric Material :
Aluminum
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR
Datasheets
ECE-A1EKG6R8
Panasonic ECE-A1EKG6R8
KG 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 47mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can