ECE-A1EKG680
Mfr.Part #
ECE-A1EKG680
Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL
Life (Hours) :
1000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm
Voltage - Rated :
25V
Diameter :
8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Height :
7mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Published :
Packaging :
Bulk
Length :
7mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Series :
KG
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
68µF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
1.2Ohms
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
190mA @ 100kHz
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Radial, Can
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current :
190mA
Datasheets
ECE-A1EKG680
Panasonic ECE-A1EKG680
KG 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can