ECE-A1EKG470
Mfr.Part #
ECE-A1EKG470
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
3.5mm
Height :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Impedance :
1.2Ohm
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
190mA
Dissipation Factor :
0.14 %
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2Ohm
Leakage Current :
11.7μA
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ High Frequency :
190mA @ 100kHz
Series :
KG
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
47μF
Termination :
Radial
Published :
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
1000 hours
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Diameter :
8mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Datasheets
ECE-A1EKG470
Panasonic ECE-A1EKG470
KG 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can