ECE-A1CKS330
Mfr.Part #
ECE-A1CKS330
Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.16
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
6.3mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
1000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Height :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Series :
KS
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.00528mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
33μF
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency :
60mA @ 120Hz
Ripple Current :
60mA
Tolerance :
±20%
Datasheets
ECE-A1CKS330
Panasonic ECE-A1CKS330
KS 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 60mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can