ECE-A1AN470UB
Mfr.Part #
ECE-A1AN470UB
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
EAR99
Height :
11mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
47μF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tan Delta :
0.25
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
90mA
Leakage Current :
0.0141mA
Radiation Hardening :
No
RoHS Compliant
HTS Code :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
5mm
Series :
SU
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Bi-Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
5mm
Voltage - Rated DC :
10V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
153mA @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin
Datasheets
ECE-A1AN470UB
Panasonic ECE-A1AN470UB
SU 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 90mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5mm Radial, Can