ECE-A1AKS330B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECE-A1AKS330B
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
5mm
Ripple Current :
43mA
Leakage Current :
0.0033mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
43mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Height :
5mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Can
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
33μF
Tan Delta :
0.2
Series :
KS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
1000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
ECE-A1AKS330B
Panasonic ECE-A1AKS330B
KS 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 43mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can