ECE-A0JKG101
Mfr.Part #
ECE-A0JKG101
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
121mA
Leakage Current :
0.0063mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Series :
KG
Voltage - Rated DC :
6.3V
Diameter :
6.3mm
Lead Diameter :
450 µm
ALUMINUM (WET)
Impedance :
2Ohm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Tan Delta :
0.22
Packing Method :
TR
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
121mA @ 100kHz
Lead Pitch :
2.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
7mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
ECE-A0JKG101
Panasonic ECE-A0JKG101
KG 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 121mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can