ECE-A0JKA101
Mfr.Part #
ECE-A0JKA101
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
PCB, Through Hole
Voltage :
6.3V
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±20%
Series :
KA
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
1 (Unlimited)
Number of Pins :
1000 hours
Lead Diameter :
450 µm
Ripple Current @ Low Frequency :
71mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
100μF
Ripple Current :
71mA
Diameter :
5mm
Published :
Lead Pitch :
2mm
Height :
7mm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
120.7mA @ 10kHz
Leakage Current :
3mA
Datasheets
ECE-A0JKA101
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-A0JKA101 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Voltage:6.3V, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, ECE-A0JKA101 pinout, ECE-A0JKA101 datasheet PDF, ECE-A0JKA101 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-A0JKA101 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECE-A0JKA101
KA 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 71mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can