ECE-A0GKS470
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECE-A0GKS470
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tan Delta :
0.35
Pbfree Code :
yes
Published :
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Series :
KS
Capacitance :
47μF
Diameter :
4mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Diameter :
450 µm
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
34mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Polarization :
Polar
Ripple Current (AC) :
34mA
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current :
34mA
Leakage Current :
0.003mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
1.5mm
Voltage - Rated DC :
4V
JESD-609 Code :
e3
Height :
5mm
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Datasheets
ECE-A0GKS470
Panasonic ECE-A0GKS470
KS 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 34mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.5mm Radial, Can