ECE-A0GKS330B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECE-A0GKS330B
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 4V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
26mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
5mm
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Leakage Current :
0.003mA
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
KS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Diameter :
4mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height :
5mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
4V
Ripple Current :
26mA
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Tan Delta :
0.35
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
33μF
Datasheets
ECE-A0GKS330B
Panasonic ECE-A0GKS330B
KS 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 26mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can