ECASD41A106M055K00
Mfr.Part #
ECASD41A106M055K00
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 10V SMD
Ripple Current @ High Frequency :
1A @ 100kHz
Life (Hours) :
1000 hours
Termination :
SMD/SMT
Length :
7.3mm
Tan Delta :
0.06
Terminal Shape :
J BEND
Capacitance :
10μF
Multilayer :
yes
Resistance :
55mOhm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Height :
1.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Ripple Current :
1A
Pbfree Code :
yes
Polarity :
POLARIZED
ECAS
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
10V
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Type :
Polymer
Leakage Current :
0.01mA
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Depth :
4.3mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Murata Electronics ECASD41A106M055K00
10μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.075 1.90mm Tape & Reel (TR) 55mOhm ECAS Surface Mount Polymer General Purpose