ECASD40J226M045K00
Mfr.Part #
ECASD40J226M045K00
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 6.3V SMD
Stock
197
In Stock :
197
Aluminum - Polymer Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.9mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Termination :
SMD/SMT
Series :
ECAS
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Resistance :
45mOhm
Tan Delta :
0.06
Case Code (Imperial) :
2917
Ripple Current :
1A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Polarity :
POLARIZED
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
22µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Case Code (Metric) :
7343
Length :
7.3mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Type :
Polymer
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
0.0139mA
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1A @ 100kHz
Terminal Shape :
J BEND
Murata Electronics ECASD40J226M045K00
22μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.075 1.90mm Tape & Reel (TR) 45mOhm ECAS Surface Mount Polymer General Purpose