ECA-2WM2R2
Mfr.Part #
ECA-2WM2R2
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Stock
532
In Stock :
532
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Diameter :
10mm
Number of Pins :
EAR99
Termination :
Radial
Lead Free :
Lead Free
Voltage :
450V
Dielectric Material :
Aluminium
Series :
M
Polarization :
Polar
Published :
2011
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
44mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Radiation Hardening :
14 Weeks
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ High Frequency :
74.8mA @ 10kHz
Mount :
PCB, Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
450V
Tan Delta :
0.2
Lead Pitch :
5mm
Voltage - Rated AC :
450V
Life (Hours) :
2000 hours
Dissipation Factor :
0.2 %
Lead/Base Style :
Straight
Leakage Current :
9.9μA
Height :
16mm
Through Hole
Ripple Current (AC) :
44mA
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Ripple Current :
44mA
Capacitance :
2.2μF
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
ECA-2WM2R2
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-2WM2R2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~85°C, Number of Pins:2, Voltage:450V, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, ECA-2WM2R2 pinout, ECA-2WM2R2 datasheet PDF, ECA-2WM2R2 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-2WM2R2 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECA-2WM2R2
M 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 44mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5mm Radial, Can