ECA-2VHG4R7B
Mfr.Part #
ECA-2VHG4R7B
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Stock
235
In Stock :
235
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
10mm
Series :
NHG
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Termination :
Radial
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
350V
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
2000 hours
Polarization :
Polar
Lead/Base Style :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
4.7μF
14 Weeks
Dielectric Material :
Aluminum
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency :
75mA @ 100kHz
Height :
16mm
Package / Case :
Radial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
50mA
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
0.1087mA
Ripple Current @ Low Frequency :
50mA @ 120Hz
Through Hole
Mount :
Through Hole
Datasheets
ECA-2VHG4R7B
Panasonic ECA-2VHG4R7B
NHG 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 50mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can