ECA-2GM470
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECA-2GM470
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Stock
164
In Stock :
164
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
2006
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Tan Delta :
0.2
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Series :
M
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Surface Mount :
No
Ripple Current @ High Frequency :
595mA @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance :
47μF
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
ECA-2GM470
Panasonic ECA-2GM470
M 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can