ECA-2GHG2R2
Mfr.Part #
ECA-2GHG2R2
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Series :
NHG
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Height :
11.5mm
Lead/Base Style :
Straight
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Contact Plating :
Tin
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current :
30mA
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Capacitance :
2.2μF
GENERAL PURPOSE
Weight :
4.535924g
Ripple Current @ High Frequency :
45mA @ 100kHz
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
400V
Packaging :
Bulk
Mount :
PCB, Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
400V
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
3.5mm
Diameter :
8mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Ripple Current (AC) :
30mA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Datasheets
ECA-2GHG2R2
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-2GHG2R2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Voltage:400V, Operating Temperature:-25°C~105°C, Number of Pins:2, ECA-2GHG2R2 pinout, ECA-2GHG2R2 datasheet PDF, ECA-2GHG2R2 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-2GHG2R2 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECA-2GHG2R2
NHG 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 30mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can