ECA-2EM101
Mfr.Part #
ECA-2EM101
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Stock
640
In Stock :
640
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
901mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
2011
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Capacitance :
100μF
Ripple Current @ Low Frequency :
530mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.18
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Series :
M
Datasheets
ECA-2EM101
Panasonic ECA-2EM101
M 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can