ECA-2EHG470B
Mfr.Part #
ECA-2EHG470B
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
2
Leakage Current :
0.715mA
Ripple Current :
230mA
Capacitance :
47μF
Lead Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
230mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.15
Voltage - Rated DC :
250V
Diameter :
12.5mm
Tolerance :
±20%
Reference Standard :
AEC-Q200
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height :
25mm
Series :
NHG
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
345mA @ 100kHz
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Aluminum
Datasheets
ECA-2EHG470B
Panasonic ECA-2EHG470B
NHG 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 230mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can