ECA-2DM010I
Mfr.Part #
ECA-2DM010I
Description
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL
Series :
M
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.18
Ripple Current :
34mA
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ Low Frequency :
34mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.480 12.20mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
57.8mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1μF
Height :
11.2mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
6.3mm
Datasheets
ECA-2DM010I
Panasonic ECA-2DM010I
M 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 34mA 0.248Dia 6.30mm -25°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can