ECA-2DM010
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECA-2DM010
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
200V
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dissipation Factor :
0.18 %
ECCN Code :
EAR99
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.480 12.20mm
Lead Diameter :
500 µm
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
M
Ripple Current :
34mA
Lead/Base Style :
Straight
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Tape
Ripple Current @ Low Frequency :
34mA @ 120Hz
Ripple Current (AC) :
34mA
Capacitance :
1μF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Height :
11.2mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
57.8mA @ 10kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.5mm
Diameter :
6.3mm
Datasheets
ECA-2DM010
Panasonic ECA-2DM010
M 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 34mA 0.248Dia 6.30mm -25°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can