ECA-2CHG2R2
Mfr.Part #
ECA-2CHG2R2
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL
Stock
139
In Stock :
139
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
AEC-Q200
14 Weeks
Leakage Current :
0.0311mA
Lead Pitch :
2.5mm
Tan Delta :
0.15
Tolerance :
±20%
Diameter :
6.3mm
Ripple Current :
25mA
Ripple Current @ Low Frequency :
25mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
37.5mA @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
160V
Height Seated (Max) :
0.480 12.20mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
2.2μF
Packing Method :
Ammo Pack
Lead/Base Style :
Straight
Series :
NHG
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
11.2mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
yes
Dielectric Material :
Aluminum
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ECA-2CHG2R2
Panasonic ECA-2CHG2R2
NHG 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 25mA 0.248Dia 6.30mm -25°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can