ECA-2AHG220B
Mfr.Part #
ECA-2AHG220B
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5mm
Height :
11.2mm
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
93mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
NHG
Ripple Current @ High Frequency :
186mA @ 100kHz
Capacitance :
22µF
Life (Hours) :
1000 hours
Leakage Current :
0.022mA
Reference Standard :
AEC-Q200
Ripple Current :
93mA
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
500 µm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.08
Diameter :
6.3mm
Height Seated (Max) :
0.480 12.20mm
Dielectric Material :
Aluminum
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Datasheets
ECA-2AHG220B
Panasonic ECA-2AHG220B
NHG 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 93mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can