ECA-1VM470I
Mfr.Part #
ECA-1VM470I
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Lead Pitch :
2.5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
0.14 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
35V
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
221mA @ 10kHz
Diameter :
5mm
Series :
M
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Published :
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
35V
Leakage Current :
3μA
Ripple Current :
130mA
Capacitance :
47μF
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
11mm
Datasheets
ECA-1VM470I
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-1VM470I from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:35V, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, ECA-1VM470I pinout, ECA-1VM470I datasheet PDF, ECA-1VM470I amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-1VM470I ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECA-1VM470I
M 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 130mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can