ECA-1VM222B
Mfr.Part #
ECA-1VM222B
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
35V
Published :
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Height :
25mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.125A @ 10kHz
Lead Diameter :
800 µm
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
7.5mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2200µF
Tan Delta :
0.16
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
1.25A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current :
1.25A
Diameter :
16mm
Series :
M
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Datasheets
ECA-1VM222B
Panasonic ECA-1VM222B
M 2200μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.25A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can