ECA-1VHG330
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECA-1VHG330
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
PCB, Through Hole
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
35V
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
150mA @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
5mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Termination :
Radial
Ripple Current :
75mA
Series :
NHG
Length :
11mm
Height :
11mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead/Base Style :
Straight
Published :
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
2mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
35V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
33μF
Voltage :
35V
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ Low Frequency :
75mA @ 120Hz
Datasheets
ECA-1VHG330
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-1VHG330 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:35V, ECA-1VHG330 pinout, ECA-1VHG330 datasheet PDF, ECA-1VHG330 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-1VHG330 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECA-1VHG330
NHG 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 75mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can