ECA-1JHG470B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECA-1JHG470B
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
11.2mm
Life (Hours) :
1000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.0296mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Diameter :
500 µm
Capacitance :
47μF
Voltage - Rated DC :
63V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
5mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tan Delta :
0.1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Reference Standard :
AEC-Q200
Dielectric Material :
Aluminum
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
6.3mm
Series :
NHG
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.480 12.20mm
Lead/Base Style :
Straight
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Polarization :
Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
120mA
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
ECA-1JHG470B
Panasonic ECA-1JHG470B
NHG 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 120mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can