ECA-1JHG220B
Mfr.Part #
ECA-1JHG220B
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
142mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead/Base Style :
Straight
Dielectric Material :
Aluminum
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
22µF
Terminal Shape :
Wire
Series :
NHG
Polarization :
Polar
Reference Standard :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Diameter :
500 µm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
1000 hours
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
71mA @ 120Hz
Ripple Current :
71mA
Packing Method :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Published :
Diameter :
5mm
Leakage Current :
0.0139mA
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.1
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
11mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ECA-1JHG220B
Panasonic ECA-1JHG220B
NHG 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 71mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can