ECA-1EHG332
Mfr.Part #
ECA-1EHG332
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Tan Delta :
0.2
Reference Standard :
AEC-Q200
Diameter :
16mm
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
3300µF
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
7.5mm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
1.61A @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Dielectric Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.825mA
Series :
NHG
Length :
25mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ECA-1EHG332
Panasonic ECA-1EHG332
NHG 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can