ECA-1AM222B
Mfr.Part #
ECA-1AM222B
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
2200µF
Published :
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
920mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
10V
Leakage Current :
3μA
Lead/Base Style :
Straight
REACH SVHC :
Unknown
Series :
M
Ripple Current @ High Frequency :
1.564A @ 10kHz
Ripple Current :
920mA
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can
Voltage :
10V
Diameter :
10mm
Height :
20mm
Mount :
PCB, Through Hole
Dissipation Factor :
0.26 %
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ECA-1AM222B
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-1AM222B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Voltage:10V, ECA-1AM222B pinout, ECA-1AM222B datasheet PDF, ECA-1AM222B amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-1AM222B ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECA-1AM222B
M 2200μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 920mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can