ECA-0JM471B
Mfr.Part #
ECA-0JM471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
646mA @ 10kHz
Height :
11.2mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Series :
M
Ripple Current :
380mA
Tolerance :
±20%
Diameter :
6.3mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height Seated (Max) :
0.480 12.20mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dissipation Factor :
0.28 %
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
470µF
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
380mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Lead Free
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
500 µm
Lead Pitch :
5mm
Datasheets
ECA-0JM471B
Panasonic ECA-0JM471B
M 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 380mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can