ECA-0JHG331
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECA-0JHG331
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
6.3V
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current (AC) :
190mA
Height Seated (Max) :
0.480 12.20mm
Lead/Base Style :
Straight
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
330µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Termination :
Radial
Length :
11.2mm
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
3μA
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Series :
NHG
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Polarity :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
500 µm
Ripple Current @ High Frequency :
285mA @ 100kHz
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current :
190mA
Diameter :
6.3mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
Radial, Can
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
6.3V
Height :
11.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Life (Hours) :
1000 hours
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Pitch :
2.5mm
Datasheets
ECA-0JHG331
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-0JHG331 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:6.3V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, ECA-0JHG331 pinout, ECA-0JHG331 datasheet PDF, ECA-0JHG331 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECA-0JHG331 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECA-0JHG331
NHG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can