EC7BW18-72S12-ECRT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EC7BW18-72S12-ECRT
Manufacturer
Cincon
Description
DC/DC CONVERTER 12V 20W
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
Product Status :
Active
Type :
Enclosed
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Input Voltage :
+/- 8.5 V to +/- 160 V
RoHS :
Details
Voltage - Output 3 :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Output 1 :
12V
Length :
113 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Output Power :
20 W
Power (Watts) :
20W
Subcategory :
DC-DC Converter
Isolation Voltage :
3 kV
Package :
Box
Efficiency :
87%
Voltage - Output 2 :
Current - Output (Max) :
1.67A
Mounting Style :
Chassis
Approval Agency :
CE
Product Type :
Isolated DC-DC Converters
Voltage - Input (Min) :
10V
Series :
EC7BW18 (20W)
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 4 :
Standard Number :
50155; 62368-1
Size / Dimension :
4.45" L x 2.33" W x 0.85" H (113.0mm x 59.2mm x 21.6mm)
Brand :
Base Product Number :
EC7BW
Voltage - Isolation :
3 kV
Product :
Isolated
Product Category :
Isolated DC/DC Converters - Chassis Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Height :
21.6 mm
Width :
59.2 mm
Dimensions :
50.8 mm x 25.4 mm x 10.2 mm
Voltage - Input (Max) :
160V