EC7BW18-72D15-ECRT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EC7BW18-72D15-ECRT
Manufacturer
Cincon
Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
Voltage - Output 2 :
-15V
Subcategory :
DC-DC Converter
Voltage - Output 4 :
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Isolation :
3 kV
Number of Outputs :
2
Efficiency :
88%
Product :
Isolated
Package :
Box
Dimensions :
50.8 mm x 25.4 mm x 10.2 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Isolation Voltage :
3 kV
Voltage - Output 3 :
Size / Dimension :
4.45" L x 2.33" W x 0.85" H (113.0mm x 59.2mm x 21.6mm)
Voltage - Input (Min) :
10V
Current - Output (Max) :
667mA, 667mA
Product Type :
Isolated DC-DC Converters
Voltage - Input (Max) :
160V
Approval Agency :
CE
Length :
113 mm
Product Status :
Active
Height :
21.6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Width :
59.2 mm
Standard Number :
50155; 62368-1
Base Product Number :
EC7BW
Series :
EC7BW18 (20W)
Mounting Style :
Chassis
Type :
Enclosed
Input Voltage :
+/- 8.5 V to +/- 160 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Power :
20 W
Voltage - Output 1 :
15V
Power (Watts) :
20W