EAST1608YA2
Mfr.Part #
EAST1608YA2
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Product Category :
Configuration :
Standard
Viewing Angle :
100°
Operating Temperature (Max) :
85°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Current - Test :
20mA
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
HTS Code :
Forward Current-Max :
0.025A
Height :
900μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lens Color :
Colorless
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Luminous Intensity :
79 mcd
Mount :
Color :
Yellow
Lens Transparency :
Clear
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Reverse Voltage-Max :
5V
Wavelength - Peak :
591nm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Wavelength - Dominant :
590nm
Forward Voltage-Max :
2.4V