EAST1608YA1
Mfr.Part #
EAST1608YA1
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Current - Test :
20mA
Configuration :
Standard
HTS Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Number of Functions :
1
Color :
Yellow
Terminal Pitch :
1.5mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Viewing Angle :
100°
Forward Current-Max :
0.025A