EAST1608YA0
Mfr.Part #
EAST1608YA0
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Product Category :
Configuration :
Standard
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current - Test :
5mA
Lens Color :
Colorless
Lens Transparency :
Clear
Viewing Angle :
100°
Published :
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Wavelength - Dominant :
590nm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Wavelength - Peak :
591nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Color :
Yellow
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Height :
900μm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W