EAST1608RGBA0
Mfr.Part #
EAST1608RGBA0
Description
LED RGB CLEAR 2SMD
Rectangle with Flat Top
Millicandela Rating :
100mcd Red, 180mcd Green, 50mcd Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V Red 3.3V Green 3.3V Blue
Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Lens Transparency :
Clear
Mount :
Surface Mount
Wavelength - Peak :
632nm Red 518nm Green 468nm Blue
Configuration :
Independent
Wavelength - Dominant :
624nm Red 525nm Green 470nm Blue
Viewing Angle :
120°
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lens Size :
1.60mmx0.80mm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Lens Color :
Colorless
Height :
500μm
Current - Test :
20mA Red 20mA Green 20mA Blue