EAST1608RGA3
Mfr.Part #
EAST1608RGA3
Description
LED GREEN/RED DIFFUSED 2SMD
0603 (1608 Metric)
HTS Code :
Millicandela Rating :
34mcd Green, 76mcd Red
Lens Size :
1.60mmx0.80mm
Viewing Angle :
120°
Color :
Green, Red
Published :
Current - Test :
20mA Green 20mA Red
Lens Color :
White
Height :
500μm
Lens Transparency :
Diffused
Wavelength - Peak :
575nm Green 632nm Red
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Luminous Intensity :
76 mcd
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V Green 2V Red