EAST1608RGA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EAST1608RGA2
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED GREEN/RED CLEAR 2SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Millicandela Rating :
50mcd Green, 79mcd Red
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
500μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Wavelength - Dominant :
572nm Green 621nm Red
Luminous Intensity :
79 mcd
Lens Transparency :
Clear
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Viewing Angle :
120°
Current - Test :
20mA Green 20mA Red
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Color :
Green, Red
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V Green 2V Red
HTS Code :
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Wavelength - Peak :
575nm Green 632nm Red
Optoelectronic Device Type :
DUAL COLOR LED
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.60mmx0.80mm