EAST1608RA5
Mfr.Part #
EAST1608RA5
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Color :
Red
Viewing Angle :
100°
Rectangle with Flat Top
Mount :
Luminous Intensity :
27 mcd
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
900μm
Lens Transparency :
Clear
Current - Test :
20mA
Lead Free :
Lead Free
Wavelength - Peak :
650nm
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V