EAST1608RA3
Mfr.Part #
EAST1608RA3
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Wavelength - Peak :
639nm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Color :
Red
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Viewing Angle :
100°
Lens Transparency :
Clear
Current - Test :
20mA