EAST1608RA2
Mfr.Part #
EAST1608RA2
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Rectangle with Flat Top
Mount :
Wavelength - Peak :
639nm
SINGLE COLOR LED
Viewing Angle :
100°
Lens Transparency :
Clear
Color :
Red
Current - Test :
5mA
Wavelength - Dominant :
632nm
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Luminous Intensity :
13 mcd
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V