EAST1608RA0
Mfr.Part #
EAST1608RA0
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Product Category :
Forward Current-Max :
0.025A
Color :
Red
Operating Temperature (Max) :
85°C
Luminous Intensity :
25 mcd
Height :
900μm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Number of Terminations :
2
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Transparency :
Clear
Lens Color :
Colorless
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Current - Test :
5mA
Wavelength - Dominant :
626nm
Viewing Angle :
100°
Wavelength - Peak :
632nm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Pitch :
1.5mm