EAST1608GA5
Mfr.Part #
EAST1608GA5
Description
LED YELLOW/GREEN CLEAR 2SMD
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Wavelength - Peak :
575nm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Transparency :
Clear
Current - Test :
20mA
Published :
Color :
Yellow-Green
Wavelength - Dominant :
572nm
Luminous Intensity :
40 mcd
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Viewing Angle :
100°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V