EAST1608GA4
Mfr.Part #
EAST1608GA4
Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
900μm
Viewing Angle :
100°
Size / Dimension :
1.60mm Lx0.80mm W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.05V
Color :
Green
Lens Color :
Colorless
Wavelength - Dominant :
562nm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Lens Size :
1.20mmx0.80mm
Luminous Intensity :
20 mcd
Wavelength - Peak :
561nm
Current - Test :
20mA